Завантажити

ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ ОРГАНІЗМУ –

ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО!

Основні причини переохолодження організму - тривале перебування на холоді, або навіть короткочасне пере­бування в крижаній воді. Ознаки пере­охолодження: озноб, тремтіння, синюшність шкіри, губ, зниження температури тіла, біль у пальцях рук і ніг, поява «гусячої шкіри», по­зіхання, гикавка, зать­марення свідомості. У постраждалого на­стає апатія, сон­ливість, загальна слабкість, поверхневе дихання. Ступінь і швидкість переохо­лодження залежать від температури повітря, води та адаптації організму до холоду.

Найчастіше переохолодження загрожує:

- особам, які багато часу перебу­вають на холоді;

- людям похилого віку;

- маленьким дітям;

- особам, що мають проблеми зі здоров'ям;

- особам, які колись перебували в стані гіпотермії;

- особам з захворюванням серця або у яких може виникати порушення кровообігу.

Запобігання переохолодженню організму:

Щоб уникнути переохолодження: закривайте ділянки тіла, найбільш схильні до відмороження - пальці рук, вуха і ніс; вживайте більше теплої ріди­ни, що сприяє кращій терморегуляції організму; якщо немає гарячої, пийте побільше простої води; уникайте вжи­вання напоїв, які містять алкоголь і ко­феїн; при появі простуди негайно шу­кайте затишне місце, де можна зігріти­ся; якщо одяг промок на холоді, швид­ше переодягніться в сухий.

ПЕРША МЕДИЧНА ДОПОМОГА ПРИ ПЕРЕОХОЛОДЖЕННІ.

Легкий ступінь переохолодження (озноб, м'язове тремтіння, загальна слабкість, труднощі з пересуванням, блідість шкіри):

- одягніть тепло постраждалого, напоїть гарячим чаєм або кавою;

- заставте виконувати інтенсивні фізичні вправи.

Середній ступінь переохолоджен­ня (синюшність губ і шкіри, ослаблене дихання, пульс стає рідшим, з'яв­ляється сонливість, втрачається спроможність до самостійного пересування):

- розігріть постраждалого вовняною тканиною, зігрійте під душем (якщо його поміщаєте у ванну, то температуру води підвищуйте посту­пово від 30-35 °С до 40-42°С);

- зробіть масаж усього тіла;

- тепло одягніть постраждалого та укладіть у ліжко, зігрійте грілками (зігрівання має бути поступовим, щоб не було різкого перепаду температу­ри);

- викличте лікаря.

Важкий ступінь переохолод­ження (з'являється втрата свідо­мості, життєві функції поступово знижуються):

- негайно викличте лікаря;

- виконайте всі заходи першої до­помоги, як і при середньому ступені переохолодження.

ЗАМЕРЗАННЯ

Загальне системне ураження організму холодом найчастіше розви­вається у людей виснажених, а та­кож при алкогольному сп'янінні. Сим­птоми замерзання - спочатку вини­кає сонливість, млявість, порушення координації рухів, пригнічується стан, температура тіла знижується до 23-25°С. Пам'ятайте! Серце зупиняється при температурі тіла 26 °С.

ПЕРША МЕДИЧНА ДОПОМОГА ПРИ ЗАМЕРЗАННІ

Швидко відновлюйте нормаль­ну температуру тіла:

- помістіть постраждалого у ван­ну, вода в якій повинна бути 25-30°С, а через 20-30 хвилин воду доводять до 35°С (але не вище);

- обкладіть тіло грілками, пляшка­ми з теплою водою тієї ж самої тем­ператури, якщо ванни немає;

робіть штучне дихання і закри­тий масаж серця - при порушенні ди­хання і серцевої діяльності.

Після відновлення нормальної температури і свідомості, дайте постраждалому гарячий чай або каву, укрийте теплою ковдрою і доставте у лікувальний заклад.