МОБІЛЬНА ПРОБЛЕМА

ШКІДЛИВИЙ ВПЛИВ МОБІЛЬНИХ ТЕЛЕФОНІВ (ОСОБЛИВО НА ДІТЕЙ).

ДЖЕРЕЛО ПОСТІЙНОГО ПОТУЖНОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ

Мобільний телефон — це джерело надвисокочастотного випромінювання, за допомогою якого і здійснюється зв’язок. Це випромінювання пригнічує тонкі електромагнітні імпульси клітин живих організмів. Найнебезпечнішою частиною мобільників є антена, саме вона продукує хвилі надвисоких частот. Вони шкідливі тим, що нагрівають організм «зсередини» на клітинному рівні. Особливо від цього потерпають ті частини тіла, які не омиваються кров’ю, а відтак залишаються поза системою терморегуляції організму. Зокрема, кришталик ока. Від внутрішнього перегрівання він руйнується і мутніє. Це проявляється різзю в очах і шумом у голові. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, користування мобільним телефоном понад 1 годину на день помітно погіршує зір та слух.

Мозок людини, на щастя, захищенний черепною коробкою і добре постачається кров’ю, тому перегрівання йому не загрожує. Але вчені застерігають від іншого. Зокрема, під впливом потужних електромагнітних хвиль мобільного телефону може відбутися збій у продукуванні електроімпульсів, через які мозок керує роботою організму. Кілька років тому в мюнхенській клініці «Гросхадерн» за допомогою спеціального тестування довели, що постійні сигнали мобільних апаратів змінюють електроімпульси головного мозку. Медики запропонували учасникам експерименту провести тривалі переговори телефоном. До їхніх голів приєднали електроди, які записували імпульси мозку під час розмови. З’ясувалося, що у двох третин піддослідних енцефалограма засвідчила підвищену активність мозку. Річ у тім, що, прикладаючи телефон до вуха, людина опромінює себе з потужністю 25 000 міліват/см2, тоді як максимально допустима є значно меншою — 10 міліват/см2. Організм людини ж працює зі значно меншою потужністю — 0,001 міліват/см2.

ЛІКАРІ:

Японські медики висунули припущення, що випромінювання мобільників може пробудити антигени, які спричинюють алергійні реакції. Особливо це стосується людей, схильних до алергії. Шведські вчені після проведення досліджень людей, які користуються мобільним телефоном понад 10 років, дійшли висновку, що в них у 4 рази вищий ризик виникнення пухлин вуха. Угорські ж учені стверджують, що мобільники мають негативний вплив на якість сперми, знижуючи її втричі. Це стосується не лише тих чоловіків, які багато розмовляють телефоном, а й тих, які просто носять мобільник у кишені брюк чи на поясі.

Невтішними висновками закінчилися й 4-річні дослідження 12 наукових колективів з 7 європейських країн. У лабораторних умовах вивчали наслідки дії на тварин і людей електромагнітних полів, подібних до тих, які генерують сотові телефони. Вони зафіксували ріст генних мутацій, до того ж в такому обсязі, з яким сама клітина не могла впоратися.

Треба врахувати і те, що постійні розмови телефоном спричинюють також перенапруження м’язів, запалення сухожиль, зміщення хребців. Адже тіло перебуває в неприродному для нього положенні, фіксуючи трубку біля вуха.

Проте не всі однаково сприймають випромінювання від мобільних телефонів. Є підвищена, знижена і середня радіочутливість. Більшість людей — до 80%, належать до середньої групи. Решта або до підвищеної або до зниженої чутливості. Люди зі зниженою радіочутливістю можуть жодним чином не реагувати на потужне випромінювання, тоді як з підвищеною — відчути втому й головокружіння вже після однієї телефонної розмови.

ОБЕРЕЖНО: ДІТИ

Англійські вчені рекомендують батькам у жодному разі не купувати мобільних телефонів дітям, молодшим за 8 років. А в старших — суворо регламентувати кількість розмов. Керівник програми «Мобільні телекомунікації і медичні дослідження», яка досліджує вплив мобільних телефонів на людський організм, відверто заявила: «Я абсолютно точно можу сказати, що не хотіла б, аби мої внуки користувалися мобільним телефоном частіше, ніж це справді потрібно».

Міністерство охорони Росії є ще радикальнішим у цьому питанні: не рекомендує використовувати мобільні телефони до 18 років.

Але реалії такі, що сучасні діти «активно користуються мобільниками, і не лише для розмов з батьками. Вони годинами можуть переписуватися SMS-повідомленнями, а також грати в різноманітні ігри, записані на їхніх мобільних телефонах, слухати музику (адже сучасні мобільні апарати «нашпиговані» радіоприймачами, плеєрами тощо).

ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ МОБІЛЬНИМ ТЕЛЕФОНОМ

Звичайно, навіть припустити, що мобільні телефони заборонять, було б утопією. Адже вони роблять життя людини комфортним та інформативно насиченим. Батьки завжди можуть зв’язатися зі своїми дітьми, щоб проконтролювати їхнє місцеперебування, бізнесмени швидко розв’язують невідкладні справи, незважаючи на віддаленість відстані їх перебування тощо. Тому питання сьогодні полягає не в тому, щоб позбутися мобільників, а щоб максимально захиститися від їхнього негативного впливу. Ось що радять з цього приводу фізики та медики:

Якщо вам доводиться багато спілкуватися мобільним телефоном, не тримайте його постійно біля вуха. Купіть собі навушники. Це частково зменшить вплив надпотужного випромінювання.

Майте на увазі, що не всі апарати мобільних телефонів мають однакове за силою випромінювання: одні більше, другі — менше. Тому, купуючи телефон, обов’язково попросіть показати копію сертифіката на обрану вами модель, де буде зазначено, що вона відповідає вимогам стандарту FCC. А це означає, що не перевищує і так високі показники випромінювання.

Обираючи оператора зв’язку, віддайте перевагу тому, який має найрозгалуженішу мережу ретрансляторів. Бо що більше телефон напружується в пошуках базової станції (щоб здійснити зв’язок), то більшою стає випромінювана ним доза електромагнітних хвиль.

Не обирайте маленькі моделі мобільних телефонів, вони мають потужніше випромінювання порівняно з більшими.

Багато хто любить розмовляти мобільним у маршрутних таксі та в машинах, щоб розважитися в дорозі. Не варто робити цього. Бо випромінювання мобільника відбиваються від металевого корпусу машини, збільшуючи потужність у кілька разів. До речі, окуляри в металевій оправі з цих само міркувань також краще знімати під час розмови.

Набравши потрібний номер, не притискайте відразу телефон до вуха — саме під час з’єднання відбувається найпотужніше випромінювання. Тому стежте за процесом виклику, дивлячись на екран мобільника, і лише після того, як з’єднання відбулося, підносьте його до вуха.

Тримайте телефон не ближче 2 м від ліжка, щоб віддалити себе від випромінюваного ним поля.

Якщо на екрані вашого мобільника кількість «антенок» зменшилася, це означає що ви потрапили в зону слабкої дії сигналу. Таке трапляється в приміщеннях вокзалів, аеропортів, метро, в підвалах. Намагайтеся уникати користування мобільним телефоном у таких умовах, бо інтенсивність його електромагнітного випромінювання збільшується в кілька разів.

Намагайтеся не розмовляти довше трьох хвилин. Між розмовами робіть перерви не менш як на 15 хвилин. Стежте, щоб загальна кількість розмов за добу не перевищувала однієї години.

МОБІЛЬНІ ТЕЛЕФОНИ ТА ДІТИ

Все частіше зарубіжні дослідники намагаються привернути увагу споживачів до небезпеки, яка йде від звичних холодильників, мікрохвильовок та мобільних телефонів. Можливо, незабаром на біг-бордах з’являться застереження на кшталт: "Міністерство охорони здоров'я застерігає: мобільний може викликати захворювання на рак"? Але поки такого немає, на сполох почали бити рівненські депутати.

Рішенням Рівненської обласної ради від 21 березня цього року підтримано запит депутата обласної ради Віри Кобилянської щодо негативного впливу мобільних телефонів на здоров’я людини та необхідність заборонити використання в школах області мобільних телефонів учнями, а також перевірити дотримання допустимих норм випромінювання станціями стільникового зв’язку та антенними ретрансляційними вежами, розташованими на території області.

— Настав час заборонити використовувати мобільні телефони у школі та й обмежити взагалі для дітей до 18 років, — переконана голова постійної комісії облради з питань охорони здоров’я, депутат Рівненської обласної ради Віра Кобилянська. — Це не тільки відволікає дітей від навчального процесу та заважає роботі вчителя, але й дуже шкідливо для здоров’я. Дані щодо негативного впливу мобільного зв’язку на організм людини, а особливо дитини, є у багатьох зарубіжних дослідженнях. Загроза пов’язана з радіосигналами мобільних телефонів, які впливають на хімічні процеси в організмі і призводять до появи стресових білків. Особливо небезпечні мобільні телефони для дітей у віці до 14 років, організм яких ще не сформувався.

Якщо користуватися телефоном більше 45 хвилин на день, а це відбувається досить часто, підкреслює Віра Григорівна, починаються немотивовані головні болі, порушується сон.

— Часто навушники, якими користуються діти, не знижують, а приблизно втричі підсилюють, як своєрідні антени, шкідливу дію телефону. Шведські вчені дослідили: мобільні телефони призводять до порушення сну, головних болів, безсоння, дратівливості. Великим є ризик не тільки зниження слуху, але й виникнення пухлин. На жаль, такі дослідження у нас не проводяться, і категорично заборонити використання телефонів дітьми ми не можемо, але необхідно, щоб батьки знали про існуючий ризик.

Обласна рада підтримала ініціативу Віри Кобилянської та направила запит Рівненській обласній державній адміністрації, обласній санітарно-епідеміологічній станції та Рівненській філії відкритого акціонерного товариства «Укртелеком» для розгляду і підготовки матеріалів на сесію обласної ради.

— Ми на сто відсотків підтримуємо ініціативу Віри Кобилянської, — прокоментував ситуацію заступник головного лікаря Рівненської обласної СЕС Роман Сафонов. — У будь-якому разі користування цим видом зв’язку має бути контрольованим. Є спеціальні медичні рекомендації, згідно з якими для дітей до 14 років розмови по сотовому не мають бути довше чотирьох хвилин поспіль. Коли за цим не слідкують батьки, відповідальність несуть викладачі, які фізично не можуть цього зробити. Ми не ставили б питання категорично, що розмови по мобільному треба припинити взагалі. Є тисячі публікацій на цю тему, які суперечать одна одній. Говорити ж про це у гігієнічному розрізі можна тільки після тривалого спостереження за наслідками користування мобільними телефонами. Чисто гіпотетично можемо сказати, що така позиція виправдана. Інша річ, що однозначно стверджувати про негативний вплив сотових на організм важко, але враховуючи, що це діти — краще перестрахуватися і обмежити використання цього виду зв’язку розумними потребами.

На жаль, такі дослідження у нашій країні не ведуться. І тому, як справедливо зауважують лікарі, відкидати цей засіб зв’язку, не можна, хоча б чисто з психологічних міркувань.

— Електромагнітні хвилі, які виділяють мобільні телефони, є досить потужними, вони впливають навіть на звичайний радіоприймач, а наш мозок набагато чутливіший, ніж банальний резистор, — стверджує дитячий лікар-психіатр обласного центру психічного здоров’я населення Василь Галябар. — В Україні досліджень щодо шкідливості мобільних телефонів не проводилося, вони надто дорогі. Але медична література вказує на зниження уваги, поширення вегетодистонічних явищ у зв’язку з використанням мобільних телефонів. Це шкідливо для всіх, і для дорослих, і для дітей. Та, на мою думку, важливіше інше. Зараз мобільний телефон — більше іграшка для дітей, особливо середнього і молодшого шкільного віку. Вони частіше використовують його не за прямим призначенням, як засіб комунікації, а як плеєр або фотоапарат. Тому, як і прийнято в цивілізованому світі, дітей треба привчати користуватися мобільним телефоном за необхідністю, а приходячи на заняття, виключати. А ось повністю забороняти використання мобільних телефонів лікар теж не радить. Адже на сьогодні більшість дітей не вважають своє життя повноцінним без мобільного зв’язку. Це йтиме всупереч усталеним традиціям молодіжної субкультури і дитина буде виглядати «білою вороною», що не дуже комфортно у психологічному плані.

РОСІЙСЬКІ ВЧЕНІ СТУРБОВАНІ

«Ми дуже насторожені відносно дітей. Є дані, які підтверджують, що стільникові телефони можуть впливати на розвиток пухлини головного мозку », - заявив на прес-конференції провідний науковий співробітник Федерального біофізичного медичного центру ім. Бурназяна Юрій Григор'єв.

Згідно з даними досліджень, проведених шведськими вченими, якщо дитина користується стільниковим телефоном з 8-12 років, то до 21 року ризик виникнення пухлини головного мозку зростає в п'ять разів. Експерт також відзначив, що в даний час кожна людина піддається електромагнітному випромінюванню від базових станцій стільникового зв'язку. Крім того, багато хто настільки інтенсивно користуються своїм мобільником, що доза одержуваного випромінювання порівнянна з тією, яку отримують люди, які працюють з радіолокаційним обладнанням, радіо-або телевізійними передавачами, а також з авіаційним обладнанням.

Однак вчені відзначили, що поки що не існує достовірних досліджень, які доводять шкоду стільникових телефонів для здоров'я, хоча, на їхню думку, віддалені наслідки будуть помітні вже через 5-10 років. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, до віддалених можливих наслідків використання мобільного зв'язку може ставитися хвороба Альцгеймера, депресивний синдром, а також схильність до епілептичних реакцій. «Ні бренд, ні ціна стільникового телефону не мають значення. Доза опромінення визначається режимом роботи мережі та інтенсивністю використання телефону», - додали вони.

Фахівці пропонують в цілях безпеки використовувати дротову або бездротову гарнітуру, щоб відстань до телефону було не менш півметра. Крім того, рекомендують скоротити час використання телефону і збільшити паузи між дзвінками. «Ми розраховуємо, що виробники телефонів будуть використовувати при проектуванні техніки дані медицини та біофізики для вибору щонайменш шкідливих для користувача режимів», - сказали експерти.

Раніше один французький дослідник заявив про те, що він виявив у комп'ютерах Apple шкідливі речовини. Вчені із Швеції дослідили, що довгі розмови по мобільнику (більше години за день) призводять до раку мозку, а вчені з Італії і Австралії говорять про уповільнення реакції «мобілеманів», про їхні часті нервові розлади. Навіть користуючись навушниками, ми не можемо застрахуватись від шкідливого впливу стільникових телефонів. Адже навушники захищають голову, але не інші частини тіла.

За кордоном чоловікам напряму радять не носити телефон на рівні талії, його випромінення може вплинути на потенцію. А жінкам не варто тримати мобілки у нагрудних кишенях і на шнурку на шиї — це загрожує раком молочних залоз. Хоч зараз практично всі телефонізовані, але прислухайтесь до власних відчуттів — вони вам підкажуть, що носити мобільник на тілі небезпечно.

Фахівці Московської медичної академії ім. И.М. Сєченова під керівництвом академіка РАМН Геннадія Румянцева черговий раз спробували знайти відповідь на питання, чи шкідливі мобільні телефони для здоров'я. Основним шкідливим фактором мобільних телефонів вважаються високочастотні випромінювання дециметрового діапазону. Найпоширеніший в Україні стандарт GSM працює на частотах 900, 1800 й 1900 Мгц. Висновок про вплив мобільних телефонів на здоров'я складно зробити ще й тому, що з початку досліджень пройшло занадто мало часу, а злоякісні пухлини, у виникненні яких винять телефони, утворяться досить довго.

«Більшість учених оцінюють вплив мобільних телефонів на нервову систему й розвиток злоякісних пухлин, - говорить Геннадій Румянцев. - Але дані різних дослідницьких колективів досить суперечливі. Одні вчені не вбачають залежності розвитку пухлин від використання мобільного зв'язку, інші вважають її доведеної. Настільки ж неоднозначні результати експериментів, присвячених впливу високочастотних випромінювань на різні здатності людини.

Єдиний не поставлений під сумнів факт: вплив радіохвиль частоти 900 Мгц підвищує кровоток у корі головного мозку. Але цього недостатньо, щоб винести мобільним телефонам обвинувальний вирок».

ВПЛИВ НА ЗДОРОВ'Я ДІТЕЙ.

Батьки не повинні дозволяти користуватися мобильниками дітям, яким ще не здійснилося 8 років. Ті, кому від 8 до 14, можуть користуватися стільниковими телефонами тільки у випадку гострої необхідності. Про це заявивши напередодні професор Вільям Стюарт, ведучий британський експерт в області випромінювання від мобільних телефонів і його впливу на здоров'я людини. Однозначних доказів того, що що випускають мобильником хвилі можуть впливати на здоров'я, у вчених немає. Однак, як говорити професор Стюарт, попередні результати нових досліджень показують, що електромагнітне випромінювання від мобильников може впливати на організм. Особливо сильним воно може бути у випадку з дітьми. Їхня черепна коробка тонше, а мозок перебуває в стадії розвитку, пояснивши Стюарт.

Після заяви Вільяма Стюарта британська компанія, що випускає мобильники для дітей у віці від 4 до 8 років, оголосила про припинення продажів таких телефонів. За словами представника компанії, продажі зупинені до появи нових даних про можливу шкоду телефонів для дитячого здоров'я.

ПУХЛИНА МОЗКУ

Діти, молодші восьми років, не повинні користуватися мобільними телефонами. Таку пораду батькам дають учені, які дійшли висновку: якщо діти користуватимуться "мобільниками”, існує великий ризик того, що в них виникне пухлина мозку. Відкриття науковців викликало паніку в індустрії виробництва цього засобу зв’язку. Британська компанія, яка випускає телефони для дітей у віці від чотирьох до восьми років, негайно припинила виробляти цю продукцію.

З 2000 року кількість мобільних телефонів у мешканців Великобританії подвоїлася і досягла 50 мільйонів. За такий самий період часу число дітей у віці від п’яти до дев’яти років, які користуються стільниковим зв’язком, зросло вп’ятеро.

У доповіді "Вплив мобільних телефонів на здоров’я” голова Національної ради із захисту від радіації, професор Вільям Стюарт пише про результати чотирьох досліджень. Дослідження, яке проводили впродовж року у Швеції, довело: в людей, які користуються мобільними телефонами, зростає ризик виникнення пухлини мозку.

Водночас дослідження, яке проводили в Голландії, показало, що використання таких телефонів впливає на когнітивні здібності людини. Внаслідок роботи німецькі вчені виявили, що в осіб, які проживають біля телефонних станцій, збільшується ризик занедужати на рак. Ще одне дослідження, профінансоване Європейським союзом, засвідчило, що випромінювання від мобільного телефону руйнівно діє на клітини організму.

"Усі ці дослідження потрібно перевірити, проте ми не можемо проігнорувати їхніх результатів”, – зазначив професор Стюарт, повідомляє Іnopressa.ru. За його словами, в кожному разі ризикові насамперед піддаються люди більш молодого віку. Професор вважає, що, з огляду на можливий ризик для здоров’я, дітям у віці від чотирьох до восьми років недоцільно дозволяти користуватися мобільним телефоном. Що стосується дітей восьми-чотирнадцяти років, то це вже їхні батьки повинні зважити всі "за” та "проти” і вирішити, чи потрібний він дитині.

11 січня цього року Девід Харт, генеральний директор Національної асоціації директорів шкіл, закликав заборонити використовувати в школах мобільні телефони. Компанії, які випускають ці апарати, вважають, що наразі не представлено достатньо доказів негативного впливу цього засобу зв’язку на здоров’я.

Всесвітня організація охорони здоров’я планує опублікувати доповідь, у якій буде проаналізовано сотні досліджень із проблем впливу мобільних телефонів на здоров’я та яка розставить усі крапки над "і” в цьому суперечливому питанні.

РИЗИК ДЛЯ ЗДОРОВ’Я

Акустичні сигнали викликають легкі форми пухлин акустичного нерва.

Дослідження, проведене у Швеції, показало, що ризик виникнення таких пухлин зростає вдвічі в людей, які користуються мобільними телефонами. Такі пухлини виникають з того боку голови, до якого людина прикладає слухавку "мобільника”. До речі, пухлини акустичного нерва можуть призвести до глухоти. Їх можна вилікувати за допомогою хірургічної операції. Здебільшого вдається зберегти слух пацієнта.

Кількість людей, у яких з’явилася пухлина мозку, за останні 30 років збільшилося на 45%. Причин, що викликають пухлину мозку, до кінця не вивчено, тому складно визначити фактори ризику для цього захворювання.

ЕКСПЕРТИ

Опубліковані на сьогоднішній день дані свідчать про безпеку мобільних телефонів для здоров'я людини. Проте , британські вчені не виключають, що довгостроковий вплив цих пристроїв може бути пов'язане з підвищеним ризиком розвитку онкологічних захворювань. У черговому звіті незалежної Дослідницької програми "Мобільні телекомунікації й здоров'я" (Mobіle Telecommunіcatіons and Health Research Programme, MTHRP) созданой шість років тому з ініціативи уряду Великобританії й операторів мобільного зв'язку, підсумуються результати 23 досліджень, у яких оцінювалися ризики, пов'язані з електромагнітним випромінюванням стільникових телефонів, а також базових станцій і антен операторів мобільного зв'язку.

Експерти визнають мінімальним ризик таких наслідків впливу електромагнітного випромінювання як перегони кров'яного тиску, зміни серцевого ритму, головні болі й нудота. Незначне збільшення ризику розвитку пухлин мозку й слухового нерва, виявлене дослідниками, перебувало в межах статистичної погрішності. У той же час, наявні дані не дозволяють остаточно виключити підвищений ризик розвитку злоякісних новоутворів, особливо при тривалому користуванні мобільним зв'язком.

За словами президента MTHRP професора Лоури Чэллиса (Lawrіe Challіs), основною проблемою всіх наявних на сьогоднішній день наукових праць у цій області є вкрай незначне число учасників, що користувалися мобільними телефонами більше десяти років, тим більше що розвиток ракових пухлин часто починається через десять або п'ятнадцять років після початку канцерогенного впливу.

Зв'язок паління з раком легенів, наприклад, удалося підтвердити тільки після аналізу даних досліджень, що тривали 10 і більше років. Експерти MTHRP також відзначають, що в цей час практично невивченим залишається зв'язок використання мобільних телефонів з такими захворюваннями як хвороба Альцгеймера або паркінсонізм.

Незважаючи на відсутність даних про шкідливий вплив мобільних телефонів, британські медики не рекомендують користуватися мобільним зв'язком дітям молодше восьми років. Крім того, у Великобританії забороняється зведення базових станцій мобільних операторів у безпосередній близькості від шкіл і дошкільних установ.

Кiлькiсть переглядiв: 195

Коментарi